لوگو

لینک کوتاه شده این مقاله:

جهت ارجاع دادن به این مقاله می توانید از لینک زیر استفاده نمایید:

torshizweb.ir/?p=5368

این مقاله را به اشتراک بگذارید:
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در pocket
 • بسم الله الرحمن الرحیم | در این مقاله از مقالات آموزش رایگان سواد فضای مجازی ترشیز وب با بیان اینکه تعریف فضای سایبری چیست، تفاوت فضای مجازی و شبکه های اجتماعی را تشریح می کنیم و به این سوال پاسخ دهیم که آیا منظور از «اینترنت» و «فضای مجازی» همان اینستاگرام، تَله­ گرام و . . است یا نه(؟)

  تفاوت فضای مجازی و شبکه های اجتماعی | آیا اینترنت همان اینستاگرام و . . . است؟
  تفاوت فضای مجازی و شبکه های اجتماعی در چیست؟

  مقدمه

  اگر کلیدواژه های مرتبط با عنوان این مقاله را در موتور جست و جوی گوگل جست و جو کنید متوجه می شوید که یکی از سوالات پرتکرار مردم و کاربران فضای مجازی این است که تفاوت فضای مجازی و شبکه های اجتماعی چیست(؟).

  متأسفانه عموم یا حداقل بخش قابل توجهی از مردم وقتی واژه «اینترنت» یا عبارت «فضای مجازی» را می شنوند، این مفاهیم را به فقط چند شبکه اجتماعی و پیام رسان محدود می کنند، در حالیکه اصلا این طور نیست. این دو مضمون مفاهیمی فراتر از چند نرم افزار ساده دارند که ان شاءالله در ادامه به بررسی آن می پردازیم . . .

  معنای لغوی اینترنت چیست ؟

  همان طور که در مقاله های پیشین ذکر کرده ایم، واژه اینترنت (Internet) از سرواژه سازی دو کلمه International به معنای بین المللی و Network به معنای شبکه حاصل می شود.

  بر این اساس، معنی لغوی اینترنت معادل است با شبکه بین المللی یا همان شبکه جهانی و در اصطلاح، «اینترنت» به مجموعه چندین (هزاران یا حتی میلیون ها) رایانه در سراسر دنیا گفته می شود که به یکدیگر متصل (مرتبط) و اصطلاحا «شبکه» شده اند. به هر یک از این رایانه ها یک سِروِر (Server) گفته می شود.

  تعریف فضای سایبری چیست ؟

  هر چند در حال حاضر، باز هم متأسفانه وقتی عبارت فضای مجازی شنیده می شود، ناخودآگاه ذهن ها به سمت همین چند رسانه اجتماعی پرکاربرد گرایش می یابد، لکن مفهوم و معنی فضای مجازی حتی از اینترنت هم فراتر است. محتوای محتوای نمایش داده شده در تلویزیون، تلفن های همراه (حتی بدون اینترنت) و . . . همه و همه در حیطه فضای مجازی قرار می گیرند. به عبارت بهتر هر فضایی که حقیقی نباشد (و وجود خارجی نداشته باشد)، فضای مجازی می باشد.

  عبارت فضای سایبری هم به نوعی به همین فضای مجازی اشاره دارد

  تفاوت فضای مجازی و شبکه های اجتماعی چیست؟

  برای تفهیم بهتر موضوع، یک جنگل وسیع را در ذهن خود مجسم کنید. مجموعه گیاهان این جنگل با تمام وسعت خود معادل فضای مجازی است. حال اگر مثلا نیمی از این جنگل را در تصور خود مشخص کنیم، اینترنت حاصل می شود. حال در این بخش از جنگل، فقط یک درخت را در نظر بگیرید، این درخت معادل همان Server می باشد و هر شاخه این درخت یک Host (هاست) بوده که در آن چندین وب سایت می توان راه اندازی کرد. هر وب سایت را می توان معادل یک برگ فرض کرد.

  شبکه های اجتماعی یا پیام رسان های مختلف، هرکدام در واقع یک وب سایت یا نرم افزار تحت وب هستند که با توجه به اهمیت، وسعت، کاربرد و . . . می توانند از یک تا چند سرور را اشغال کنند.

  نتیجه گیری نهایی

  پس بر اساس آنچه گفته شد، در مورد تفاوت فضای مجازی و شبکه های اجتماعی نتیجه می گیریم که:

  هر رسانه اجتماعی (مثلا شبکه اجتماعی اینستاگرام یا پیام رسان واتس اپ) یا حتی مجموعه همه آنها، بسیار کوچک و جزئی تر از اینترنت و فضای مجازی است.

  پیشنهاد ویژه ترشیز وب به شما

  در پایان پیشنهاد می کنیم با پیوستن به جمع اعضای وب سایت (از طریق ثبت نام رایگان در وب سایت) و دنبال کردن کانال ها و صفحات مجازی شرکت فنی و مهندسی رایان تدبیر ترشیز (ترشیز وب) که به عنوان یکی از معتبرترین شرکت های طراحی وب سایت در کاشمر و خراسان رضوی شناخته می شود، از جدیدترین اخبار و تخفیف های ویژه ترشیز وب مطلع شوید:

  Splus.ir/torshizweb

  Aparat.com/torshizweb

  Rubika.ir/torshizweb

  Hoorsa.com/torshizweb

  Wisgoon.com/torshizweb

  pinterest.com/torshizweb

  با ثبت میزان رضایت خود از این مقاله، ما را در افزایش کیفیت خدمات، یاری کنید

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۶ رای

  از صبوری شما سپاسگزاریم

  ضمن عرض سلام، لطفا در زمان بهره مندی از خدمات وب سایت، به این نکته توجه داشته باشید که با توجه به انتقال سرور وب سایت شرکت، ممکن است در بعضی از موارد، عملکرد وب سایت مطلوب نباشد؛ ضمن درخواست از شما جهت گزارش اختلالات احتمالی، به اطلاع می رساند، کارشناسان فنی ما همزمان با اصلاح قالب وب سایت، در حال بررسی و برطرف کردن خطاها(ی احتمالی موجود) می باشند، اما لزوم در اولویت قرار دادن رسیدگی به سفارشات شما خوبان نسبت به امور وب سایت شرکت، قدری از سرعت کار می کاهد، از شما که با صبوری، همچنان با ترشیز وب همراه هستید، صمیمانه سپاسگزاریم . . . 

  انتقال سرور وب سایت شرکت

  SPIN TO WIN!

  • Try your lucky to get discount coupon
  • 1 spin per email
  • No cheating
  Try Your Lucky
  هرگز
  بعدا یادآوری کنید
  نه ممنون