لوگو
چکیده: بسم الله الرحمن الرحیم | بدافزار های رایانه انواع مختلفی دارند که البته در اصطلاح عامه مردم، به همه آنها virus گفته می شود، اما شاید برایتان جالب باشد که بدانید بدافزار رایانه ای انواع مختلف دارد و ویروس، کرم و تروجان از آن جمله هستند که بعضی از مردم آنها را به جای یکدیگر استفاده می کنند. از این رو و به منظور ارتقاء سطح اطلاعات عمومی شما عزیزان در حوزه فناوری اطلاعات و در ادامه مجموعه مقالات آموزش رایگان سواد فضای مجازی این بار و در مقاله ویروس های کامپیوتری و انواع آن به تشریح چیستی انواع ویروس های کامپیوتری پرداخته ایم و ویروس های کامپیوتری و راه های مقابله با آن تشریح شده است. با ما همراه باشید تا انواع malware ها را بشناسیم . . .

لینک کوتاه شده این مقاله:

جهت ارجاع دادن به این مقاله می توانید از لینک زیر استفاده نمایید:

torshizweb.ir/?p=5841

ویروس های کامپیوتری و انواع آن
جهت مشاهده تصویر در ابعاد واقعی، روی آن کلیک کنید
این مقاله را به اشتراک بگذارید:
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در pocket
 • مقدمه

  همان طور که ما انسان ها در معرض آسیب دیدن از آلودگی های بالقوه اطراف خود هستیم، دستگاه های رایانه ای که از جمله دستاورد های تکنولوژی در حوزه فناوری اطلاعات به شما می روند هم ممکن است به آلودگی های مختلفی دچار شوند. در ادامه این مقاله به بررسی انواع بد افزار های رایانه ای می پردازیم.

  انواع malware ها – ویروس کامپیوتری

  Virus ها، (معمولا در قالب یک فایل اجرایی) یک کپی از خود را تولید و در دستگاه کاربر تکثیر می کنند، این کپی به یکی از نرم افزار های روی دستگاه پیوند خورده و خود را عضوی از نرم افزار میزبان می سازد.

  با اجرا شدن نرم افزار میزبان، فایل اجرایی ویروس هم اجرا شده و عملکرد مخرب خود را آغاز می کند؛ این تخریب می تواند از مزاحمت های خفیف تا مشکلات جدی و حتی غیر فعالسازی و عدم سرویس دهی را شامل شود.

  گاهی ویروس عملکرد ضعیفی دارد، به گونه ای که عملکرد نرم افزار میزبان هم بدون مشکل و مطابق روال عادی می باشد؛ اما بعضا فرآیند تکثیر در نرم افزار میزبان، به قدری تکرار می شود که آن برنامه به طور کامل از بین می رود.

  انتقال ویروس ممکن است با ضمیمه شدن به یک سند و از طریق حافظه های جانبی یا نامه های الکترونیک انجام شود.

  انواع بدافزار ها – کرم رایانه ای

  این بدافزار ها هم مانند ویروس ها،  اقدام به تکثیر خود می کنند، اما یکی از وجوه تمایز آنها، استقلال داشتن است، به این معنا که برای اجرا شدن، نیاز به چسباندن خود به نرم افزار میزبان ندارند، کرم ها برای پراکنده شدن حتی از انسان هم کمک نمی گیرند. برای انتشار و اجرا شدن کرم ها از نوعی مهندسی اجتماعی و فریب دادن کاربران استفاده می شود.

  کرم های رایانه ای ابتدا از قسمت نفوذ پذیر وارد دستگاه می شوند و سپس با سوء استفاده از فرآیند های مثبت جابجایی فایل یا داده منتشر می شوند. کرم کامپیوتری با استفاده از شبکه (Network) بین گره های مختلف، گسترش پیدا می کنند.

  یکی دیگر از وجوه تفاوت ویروس با کرم رایانه ای مربوط به عملکرد آنهاست، بدین صورت که عموما ویروس ها ،نرم افزار ها را دچار آسیب و اختلال می کنند، اما کرم کامپیوتری سبب ایجاد اختلال در شبکه می شود.

  ویروس های کامپیوتری و انواع آن – بدافزار تروجان چیست ؟

  گفته می شود سربازان یونانی برای نفوذ به تروا درون اسب چوبی عظیمی پنهان می شدند و آن را در ساحل رها می کردند. مردمِ تروا با مشاهده ی اسب عظیم چوبی آن را نشانه ی پیروزی در جنگ و هدیه ای از طرف یونانی ها می پندارند و سرانجام غافل از اینکه جنگجویان یونانی در آن پنهان شده اند اسب چوبی عظیم را با خود به داخل شهرشان حمل می کنند و . . .

  حتما تا به این لحظه موضوع را متوجه شده اید. تروجان ها نوعی بدافزار هستند که نام خود را از همین اسب های چوبی عظیم گرفته اند.

  بدافزار تروجان خود را در پوشش یک فایل مفید به کاربران نشان می دهند و کاربران سیستم های رایانه ای هم غافل از اینکه پرونده (فایل) مورد نظر یک بدافزار است، آن را روی دستگاه خود منتقل و اجرا می کنند و بدین ترتیب عملیات تخریب توسط تروجان شروع می شود.

  عملکرد تروجان ها از باز شدن بی دلیل پنجره های متعدد غیر لازم تا باز کردن درب های مخفی برای نفوذ کرکر ها و سارقان بداندیش را در بر می گیرد و در این بین تخریب های زیر نیز ممکن است رخ دهد:

  1. تغییر میز کار (Desktop)
  2. حذف فایل های مختلف
  3. سرقت داده ها و اطلاعات
  4. فعالسازی و تکثیر بدافزار های دیگر

  برای مبارزه با ویروس های رایانه ای چه باید کرد ؟

  اکنون که با ویروس های کامپیوتری و انواع آن ها آشنا شدیم، جا دارد به بیان راه های مقابله با ویروس کامپیوتری بپردازیم،

  پیشگیری بهتر از درمان

  این اصل که می توان گفت (تقریبا) برای همه ما آشناست، در دنیای سایبری و فضای مجازی هم برقرار است. بهترین کار برای پیشگیری از ویروس رایانه ای چیست (؟) پاسخ روشن است: مراقبت و افزایش سواد رسانه با مطالعه مقاله در مورد ویروس های کامپیوتری که در منابع معتبر همچون وب سایت پلیس فتا منتشر شده است یا مجموعه مقالات آموزش رایگان سواد فضای مجازی در حوزه امنیت سایبری ترشیز وب، بهترین راه پیشگیری از انتشار ویروس های رایانه ای و کلا در امان ماندن از مخاطرات فضای مجازی است.

  مراقب در زمان استفاده از فایل های رایانه ای

  همان طور که خواندید، بعضی از انواع ویروس های کامپیوتری ظاهرا یک پرونده مفید هستند، پس در این مورد کاملا مراقبت های لازم را به عمل آورید.

  عدم استفاده از نرم افزار های نامعتبر جهت امنیت در برابر ویروس های کامپیوتری و انواع آن

  لطفا برنامه ها و نرم افزار های مورد نیازتان را صرفا از منابع معتبر دریافت کنید و از برنامه های منتشر شده در کانال ها و صفحات مجازی مختلف استفاده نکنید.

  لینک های ناشناس را باز نکنید تا از انواع malware ها در امان باشید

  در هنگام خواندن محتوای فضای مجازی (اعم از پست های رسانه های اجتماعی، ایمیل ها و . . . ) به هیچ عنوان روی لینک های ناشناس کلیک نکنید.

  استفاده از آنتی ویروس قدرتمند

  در کنار موارد فوق الذکر، استفاده از یک ضد بدافزار یا آنتی ویروس قدرتمند، شدیدا توصیه می شود. با کلیک روی عنوان بهترین آنتی ویروس برای کامپیوتر و موبایل می توانید یک آنتی ویروس بسیار قدرتمند که تأییدیه شرکت ها و مراجع مختلف اروپا را کسب کرده است را دریافت کنید.

  پیشنهاد ویژه ترشیز وب به شما

  در پایان پیشنهاد می کنیم ضمن ارسال نقطه نظرات خود در رابطه با مقالات تارنمای ترشیز وب از طریق فرم موجود در منوی پشتیبانی، با پیوستن به جمع اعضای وب سایت (از طریق ثبت نام رایگان در وب سایت) و دنبال کردن کانال ها و صفحات مجازی شرکت فنی و مهندسی رایان تدبیر ترشیز (ترشیز وب) که به عنوان یکی از معتبرترین شرکت های طراحی وب سایت در کاشمر و خراسان رضوی شناخته می شود، از جدیدترین اخبار و تخفیف های ویژه ترشیز وب مطلع شوید:

  Splus.ir/torshizweb

  Aparat.com/torshizweb

  Rubika.ir/torshizweb

  Hoorsa.com/torshizweb

  Wisgoon.com/torshizweb

  pinterest.com/torshizweb

  با ثبت میزان رضایت خود از این مقاله، ما را در افزایش کیفیت خدمات، یاری کنید

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۷ رای

  از صبوری شما سپاسگزاریم

  ضمن عرض سلام، لطفا در زمان بهره مندی از خدمات وب سایت، به این نکته توجه داشته باشید که با توجه به انتقال سرور وب سایت شرکت، ممکن است در بعضی از موارد، عملکرد وب سایت مطلوب نباشد؛ ضمن درخواست از شما جهت گزارش اختلالات احتمالی، به اطلاع می رساند، کارشناسان فنی ما همزمان با اصلاح قالب وب سایت، در حال بررسی و برطرف کردن خطاها(ی احتمالی موجود) می باشند، اما لزوم در اولویت قرار دادن رسیدگی به سفارشات شما خوبان نسبت به امور وب سایت شرکت، قدری از سرعت کار می کاهد، از شما که با صبوری، همچنان با ترشیز وب همراه هستید، صمیمانه سپاسگزاریم . . . 

  انتقال سرور وب سایت شرکت

  SPIN TO WIN!

  • Try your lucky to get discount coupon
  • 1 spin per email
  • No cheating
  Try Your Lucky
  هرگز
  بعدا یادآوری کنید
  نه ممنون