لوگو
چکیده: بسم الله الرحمن الرحیم | اینکه کلیدواژه انواع سواد از دیدگاه یونسکو یکی از پیشنهادات موتور های جست و جو می باشد، به خوبی می رساند که بحمدالله با تلاش های پیوسته فعالان و دغدغه¬مندان، سطح سواد رسانه مردم و کاربران فضای مجازی از آن حالت انجماد و صفر مطلق خارج شده و به تدریج رو به افزایش است. در این مقاله یک اینفوگرافیک یا داده نما در مورد معرفی انواع سواد ارائه می شود و پس از توضیح اجمالی و مختصر هر کدام، با شرح جزئیات بیشتر در این خصوص، به تعریف بی سوادی از نظر یونسکو دست خواهیم یافت.

لینک کوتاه شده این مقاله:

جهت ارجاع دادن به این مقاله می توانید از لینک زیر استفاده نمایید:

torshizweb.ir/?p=5844

اینفوگرافیک – انواع سواد از دیدگاه یونسکو
جهت مشاهده تصویر در ابعاد واقعی، روی آن کلیک کنید
این مقاله را به اشتراک بگذارید:
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در pocket
 • مقدمه

  در طول تاریخ زندگی انسان، مفهوم سواد به موازات تحولات مختلفی که در سبک زندگی وی ایجاد شده دستخوش تغییرات زیادی گشته است که جنبه های مختلف زندگی در آن نقش بسیار موثری داشته است، اما در قرن 21 و عصر فناوری اطلاعات دیگر تعریف سواد محدود به یک موضوع نمی شود. با ما در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آموزش رایگان سواد فضای مجازی ترشیز وب همراه شوید تا معیار هااستاندارد های جهانی در مورد باسوادی را بررسی کنیم

  انواع سواد در قرن ۲۱

  همان طور که عصری که ما در آن زندگی می کنیم، به عصر فناوری اطلاعات و IT معروف است. احتمالا می دانید فناوری اطلاعات یا آی تی مخفف Information Technology می باشد و به زبان ساده، زیرمجموعه ای است از حوزه فناوری که با داده ها و اطلاعات (دیجیتال) سر و کار دارد. در این دوره از زندگی انسان که عنوان عصر انفجار اطلاعات هم نام گرفته است، سواد، شاخه های مختلفی داشته که در ادامه مورد بررسی قرار می گیرند.

  یونسکو چیست ؟

  سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل که با عنوان UNESCO شناخته می شود، یکی از سازمان های تخصصی سازمان ملل است که با شعار کمک به «ایجاد صلح، ریشه کن کردن فقر، توسعه پایدار و گفتگوی بین فرهنگی از طریق آموزش، علوم، فرهنگ، ارتباطات و اطلاعات» به وجود آمده‌است. حال اینکه این شعار تا چه حد به واقعیت نزدیک است، بحث مفصل و مجزایی است که ارتباطی به بحث ما و موضوع این مقاله یعنی انواع سواد از دیدگاه یونسکو ندارد.

  اینفوگرافیک انواع سواد از دیدگاه یونسکو

  اینفوگرافی – انواع سواد از دیدگاه یونسکو
  معیار های 12 گانه باسوادی از نظر سازمان ملل
  با کلیک روی تصویر امکان دریافت آن برای شما فراهم می شود

  همان طور که در داده نمای فوق مشخص است، امروزه، مفهوم سواد به جنبه های مختلف زندگی مرتبط شده و شرط با سواد بودن تسلط یا حداقل آشنایی کافی با مباحث 12 موضوع مختلف است که عبارتند از:

  1. سواد فضای مجازی (موضوع ریشه این مقاله)
  2. سواد علمی
  3. سواد رایانه
  4. سواد تربیتی
  5. سواد مالی
  6. سواد ارتباطی
  7. سواد نژادی و قومی
  8. سواد سلامتی
  9. سواد عاطفی
  10. سواد بوم شناختی (محیط زیست)
  11. سواد تحلیلی – این مورد تا حدودی به سواد رسانه مرتبط است و در طول تاریخ، نبود یا بی توجهی به این شاخه از سواد، مشکلات عدیده ای را ایجاد کرده است، بعنوان مثال: «چیزی که امام حسن مجتبی علیه‌السّلام را شکست داد، نبودن (قدرت و سواد) تحلیل سیاسی در مردم بود. مردم، تحلیل سیاسی نداشتند.»
  12. سواد انرژی

  در موارد فوق، تقریبا تمام گزینه ها، به وضوح مشخص و روشن است، لکن باید توجه داشت که سواد فضای مجازی با سواد رایانه (که مهارت های هفتگانه ICDL پایه های آن هستند) متفاوت است.

  انواع سواد از دیدگاه یونسکو و راهکارهای بهبود زندگی

  مطابق با جدیدترین تعریف سواد صرفا آشنایی با گزینه های 12 گانه انواع سواد از دیدگاه یونسکو را کافی نیست، بلکه این سازمان، «امکان استفاده از دانش های مذکور جهت ایجاد تغییر در شرایط (و بهبود وضع جامعه)» را شرطی مهم در نظر گرفته است.

  تعریف بی سوادی از نظر یونسکو

  براساس مطالب مذکور، عدم رعایت شرط فوق الذکر یا عدم تسلط بر موضوعات 12 گانه انواع سواد از دیدگاه یونسکو مصداق بی سوادی یا حداقل، کم سوادی بشمار می آید

  پیشنهاد ویژه ترشیز وب به شما

  در پایان پیشنهاد می کنیم ضمن ارسال نقطه نظرات خود در رابطه با مقالات تارنمای ترشیز وب از طریق فرم موجود در منوی پشتیبانی، با پیوستن به جمع اعضای وب سایت (از طریق ثبت نام رایگان در وب سایت) و دنبال کردن کانال ها و صفحات مجازی شرکت فنی و مهندسی رایان تدبیر ترشیز (ترشیز وب) که به عنوان یکی از معتبرترین شرکت های طراحی وب سایت در کاشمر و خراسان رضوی شناخته می شود، از جدیدترین اخبار و تخفیف های ویژه ترشیز وب مطلع شوید:

  Splus.ir/torshizweb

  Aparat.com/torshizweb

  Rubika.ir/torshizweb

  Hoorsa.com/torshizweb

  Wisgoon.com/torshizweb

  pinterest.com/torshizweb

  با ثبت میزان رضایت خود از این مقاله، ما را در افزایش کیفیت خدمات، یاری کنید

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱۰ رای

  از صبوری شما سپاسگزاریم

  ضمن عرض سلام، لطفا در زمان بهره مندی از خدمات وب سایت، به این نکته توجه داشته باشید که با توجه به انتقال سرور وب سایت شرکت، ممکن است در بعضی از موارد، عملکرد وب سایت مطلوب نباشد؛ ضمن درخواست از شما جهت گزارش اختلالات احتمالی، به اطلاع می رساند، کارشناسان فنی ما همزمان با اصلاح قالب وب سایت، در حال بررسی و برطرف کردن خطاها(ی احتمالی موجود) می باشند، اما لزوم در اولویت قرار دادن رسیدگی به سفارشات شما خوبان نسبت به امور وب سایت شرکت، قدری از سرعت کار می کاهد، از شما که با صبوری، همچنان با ترشیز وب همراه هستید، صمیمانه سپاسگزاریم . . . 

  انتقال سرور وب سایت شرکت

  SPIN TO WIN!

  • Try your lucky to get discount coupon
  • 1 spin per email
  • No cheating
  Try Your Lucky
  هرگز
  بعدا یادآوری کنید
  نه ممنون